Kadidlo - Boswellia serrata - čo je to a od kiaľ pochádza?
Kadidlo - Boswellia serrata - čo je to a od kiaľ pochádza?

Kadidlo - orientálne zlato

Kadidlo, je tuhý materiál podobný živici. Získava sa zo stromov, ktoré sa nazývajú kadidlovník pravý (lat. Boswellia sacra). Poznať ho môžete práve vďaka nezameniteľnej drevitej, korenistej vôni. Používa sa nielen v náboženských rituáloch, ale aj v medicíne a kozmetike. 

kadidlo olibanum z ománu

Odkiaľ kadidlo pochádza?

Už takmer 1 500 rokov predtým, ako mudrci priniesli do Betlehema dary kadidla a myrhy, ho starí Egypťania používali v medicíne. Jeden z najstarších známych odkazov na kadidlo pochádza z egyptského lekárskeho papyrusu, ktorý predpisoval použitie živice na liečbu infekcií hrdla a astmatických záchvatov. 

kadidlovníky z ománu 

Najznámejšie a najkvalitnejšie sú kadidlá z Ománu. Pestovanie kadidlovníka tam má obrovskú tradíciu. Každý strom je cenným majetkom rodiny a len oni majú právo z neho získavať živicu. Z Ománu sa vyvážalo pôvodne na ťavách. Dovoliť si ho mohli len tí najbohatší a najvplyvnejší. Používalo sa aj na svadbách, pohrebných obradoch a v chrámoch. Jeho pálením sa navodila slávnostná atmosféra. 

Ako sa kadidlo získava?

Kadidlové stromy nikdy neboli úplne domestikované, rastú na rôznych miestach voľne v prírode. Dokážu sa dokonca uchytiť aj na skalách. Ománske kadidlovníky nie sú hnojené ani inak chemicky ošetrované. Sú úplne prírodné, zber prebieha ručne, bez použitia moderných technológií. Aj preto je ich vývoz obmedzený, sú považované za národné bohatstvo.

Pre získanie živice sa kmeň stromu šetrne nareže, odstráni sa malý kúsok kôry a zo stromu začne vytekať tekutina, ktorá zaschne a pozbiera sa. Jeden strom môže vyprodukovať 2 až 3 kg ročne. 

Ako sa získava kadidlo

Použitie v minulosti a súčasnosti

Kadidlo bolo známe už v dobách pred našim letopočtom. Egypťania, Izraelci, Gréci, Rimania a mnoho ďalších kultúr používali kadidlo ako súčasť svojich náboženských obradov. Sadze z kadidelníc boli používané na líčenie očí a tetovanie. Často bolo využívané aj ako domáci liek na problémy so zubami, opuchmi a kašľom. Okrem spaľovania sa z neho vytváral nápoj, olej, alebo sa žuvalo ako žuvačka. Bolo dôležitým prvkom aj v ajurvédskej medicíne. 

 

V dnešnej dobe je stále veľmi ceneným a luxusným produktom. Je obľúbené aj pri meditáciach. Pôsobí ukľudňujúco, pomáha pri stavoch úzkosti a nervozity. Ďalším dôležitým výrobkom sú kadidlové oleje. Z nich sa zhotovujú napríklad exkluzívne parfémy, zubné pasty a lieky.

 

Esenciálne oleje z kadidla:

  • slúžia na aromaterapiu, nie sú určené na nanášanie priamo na pokožku. 

 

Prírodné kadidlové oleje:

  • Boswellové kyseliny, ktoré sú súčasťou kadidla, sú rovnako účinné ako protizápalové lieky, nemajú vedľajšie účinky, používajú sa pre pacientov s artritídou, bolesťami kĺbov, opuchmi a zníženou pohyblivosťou
  • napomáhajú k správnej funkcii čreva, pri Crohnovej chorobe a zápalových ochorení čriev
  • liečba astmy, zlepšuje kapacitu pľúc, znižuje dýchavičnosť a pomáha znížiť astmatické záchvaty aj u ľudí s chronickými potiažami
  • silné antibakteriálne vlastnosti, pomáhajú aj pri prevencii a liečbe infekcií ústnej dutiny
  • vďaka novým štúdiam sa zistilo, že boswellové kyseliny dokážu rozpoznať bunku napadnutú rakovinou od zdravej bunky, čo by mohlo pomôcť obmedziť rast rakoviny v tele

 

Niet divu, že v arábii kadidlo považovali za liek na všetko. Jeho jedinečné zloženie má mnoho blahodarných účinkov na fyzické aj psychické zdravie.

Prírodné vône z celého sveta na ekoobchod.eu

Komentáre

Log in or register to post comments